Топ - 10 книг про анексію Криму та кримський спротив.
26 лютого 2025 року в Україні відзначатимуть 11 років початку спротиву окупації Криму та початку війни, яку розгорнула Росія проти України. Цей день покликаний згадати та вшанувати мужність тисячі жителів Кримського півострова, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України. А також всіх, хто продовжував і продовжує чинити опір окупантам на півострові. Адже боротьба триває.
Агресія Росії проти України: історичні передумови та сучасні виклики [Електронний ресурс] / авт. кол.: П.П. Гай-Нижник, Л.Л. Залізняк, І. Й. Краснодемська, Ю. С. Фігурний, О.А. Чирков, Л.В. Чупрій; кер. проекту, упоряд. і наук. ред.: П.П. Гай-Нижник; Науково-дослідний інституту країнознавства МОН. Київ : Леся, 2016. 586 с. Режим доступу: http://resource.history.org.ua/item/0013323
Автори колективної монографії запропонували власний погляд на історичні витоки та паралелі російської агресії проти України, здійснили наукову оцінку Російській Федерації як державі-агресору та спонсору міжнародного тероризму.
Громенко С.В. #КрымНаш. Історія російського міфу. Київ, 2017. 207 с. Режим доступу: https://old.uinp.gov.ua/sites/default/files/nash_krym_2016.pdf
Невже Крим - споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари - геть усі зрадники? Чи справді півострів став частиною України незаконно? І чим, зрештою, були події лютого-березня 2014 року - окупацією Криму чи «відновленням історичної справедливості»? Відповідям на зазначені запитання й присвячена ця книга.
Гуменюк Н. Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму. Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. 312 с.
У даній книжці зібрані справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось - просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами. відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші - просто втомилися мовчати й боятися.
Історія Криму та кримськотатарського народу: навч. посіб. [Електронний ресурс] / Г. Бекірова, А. Іванець, Ю. Тищенко, С. Громенко, Б. Аблаєв. К.: Кримська родина, Майстер Книг, 2020. 200 с. Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Bekirova_Hulnara/Istoriia_Krymu_ta_krymskotatarskoho_narodu.pdf
У даній книзі розповідається про утворення Кримського ханства: «чорне століття» кримськотатарського народу під пануванням Росії та національне відродження на зламі ХІХ та ХХ ст. Окремо розібрані найбільш міфологізовані російською пропагандою теми: участь кримських татар у Другій світовій війні, депортація 1944 року, боротьба за право повернутися на в Крим за незалежної України. Завершується посібник розповіддю про російську анексію півострова та становище кримськотатарського народу під новою окупацією.
Крим за завісою. Путівник зоною окупації [Електронний ресурс] / О. Волянюк, Х. Добровольська, М. Майоров; заг. ред.: А. Майорова; Міжнародний фонд відродження, Прометей, Inform Napalm. Київ, 2019. 156 с. Режим доступу : https://prometheus.ngo/works/krym-za-zavisoiu/
Книгу підготовлено до п’ятої річниці російської окупації Криму Центром дослідження безпекового середовища «Прометей». Насичений фактами та ілюстраціями лаконічний виклад ключових історичних, політичних та соціальних проблем Криму. Видання продовжує серію компактних довідників про сірі зони безпекового середовища, розпочату вже знаною в експертному середовищі книгою «Донбас у вогні».
Крим, який ми любимо: антологія / упоряд. Л. Б. Тарнашинська; Ін-т літ. ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Нац. спілка письменників України. Київ: Пульсари, 2016. 600 с.
До тематичної антології ввійшли твори про Крим як класиків української, кримськотатарської літератур (частково-російської, коли ім’я автора особливим чином пов’язане з Кримом), так і наших сучасників. Перевагу надано творам, які оспівують красу й природу Криму.
Левкова А. За Перекопом є земля. Кримський роман. Київ: Лабораторія, 2023. 392 с.
Крим. Саме тут минуло дитинство, юність і перше кохання головної героїні роману. Саме тут вона зрозуміла, що є українкою. Ні дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стали цьому на заваді.
Луканов Ю. Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму [Електронний ресурс] / Ю. Луканов; ред. Т. Печончик; Центр інформації про права людини. Київ: КБЦ, 2018. 176 с. Режим доступу: https://zmina.info/upload/Крим/Пресувальна%20машина%20як%20Росія%20знищувала%20свободу%20слова%20в%20Криму.pdf
Ця книга розповідає про згортання свободи слова і переслідування журналістів у Криму після його окупації Російською Федерацією. У виданні задокументовано свідчення більше двох десятків журналістів, редакторів, власників ЗМІ та представників міжнародних організацій, які стали свідками подій.
Люди «сірої зони». Свідки російської анексії Криму 2014 року [Електронний ресурс] / упоряд.: А. Андрієвська, О. Халімон; Український інститут національної пам’яті. Київ: К.І.С., 2018. 264 с. Режим доступу: https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/lyudy-siroyi-zony-svidky-rosiyskoyi-aneksiyi-krymu-2014-roku
Понад півсотні оповідей спростовують міфи про те, що анексія півострова була безкровна і що «кримчани не намагалися чинити опір, а добровільно вибрали Росію». Як насправді Крим опинився під контролем Росії та чим це обернулося для його мешканців? Які методи застосовують російські спецслужби та силовики щодо мирних громадян на півострові? Відповіді на ці та інші питання дають кримчани, які стали свідками та жертвами російського військового захоплення півострова навесні 2014 року.
Тараторіна С. Дім солі: роман. Київ: Віват, 2023. 560 с.
Книга «Дім солі» Світлани Тараторіної - це український фантастичний роман, постапокаліптичні події жорстокого майбутнього якого натхнені Кримом і історією його корінного народу. Світ моторошних пригод, що в нього занурює письменниця, накриває соляною бурею і захоплює з перших сторінок.
Автор: Наукова бібліотека ХДАЕУ