ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Всеукраїнський тиждень права в ДВНЗ «ХДАУ»

 

В період з 25 по 29 листопада 2013 року на кафедрі агробізнесу та права був проведений Тиждень права, в рамках якого відбувся конкурс стінних газет серед студентів університету за темою «Права людини та громадянина в Україні». У своїх роботах студенти відобразили своє бачення правового становища у державі. В створенні газет брали участь 26 студентів 1 курсу ЕФ, ФВГБЗ та 4 курсу АФ, ФРГП. Перше місце посіли студенти 4 курсу ФРГП, 4 групи (Морозова А., Валько І.), друге – студенти 1 курсу ФВГБЗ, 3 групи (Пронкіна Н., Шахбазов Р.) та третє – 1 курсу ЕФ, 2 групи (Падалка Т., Рак Д., Богза А., Арасланова А., Рудниченко В., Біланенко О., Мовчан А.).
 

                                                      І місце

 

                                                        ІІ місце

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          ІІІ місце

Проведені тематичні заняття з використанням презентацій, підготовлених студентами з теми «Реалізація прав і свобод громадян в Україні». Приймали участь у підготовці презентацій 25 студентів 1 курсу ЕФ, ФВГБЗ, БТФ та 4 курсу АФ, ФРГП. Визначені переможці кращих творчих робіт. Перше місце посіли студенти 1 курсу ЕФ, 1 групи (Грибко В., Хитрик О.), друге – студент 1 курсу БТФ, 4 групи (Тригубко А.) та третє – 4 курсу ФРГП, 1 групи (Яремчак В., Куіч А.).

Також були проведені бесіди-лекції зі студентами університету щодо правового захисту населення з теми «Захист прав людини в Україні та світі».

         В рамках Всеукраїнського тижня права у бібліотеці ДВНЗ «ХДАУ» була представлена тематична книжкова виставка за темою «Держава. Право. Закон» та проведена співробітниками бібліотеки університету година інформації «Конституція України – гарант захисту прав людини».

 

За результатами роботи на Тижні права викладачами кафедри агробізнесу та права (доцентами Мироновим В.В. та Ткачук А.І., асистентом Петько В.М.) та студентами підготовлено ряд публікацій на правову тематику. У газеті «Аграрник» опублікована стаття з теми «Права жінок в Україні: юридичний аспект».
Таким чином, широке впровадження правових знань серед студентів має велике значення з точки зору формування світогляду молоді, становлення активної громадської позиції та демократизації суспільства України.
Реалізація та захист прав людини та громадянина в Україні
В.В. Миронов – доцент кафедри агробізнесу та права
А.І. Ткачук – доцент кафедри агробізнесу та права
В.М. Петько – асистент кафедри агробізнесу та права

З прийняттям нової Конституції України питання про місце основних прав, свобод та обов'язків людини і громадя­нина, про основи взаємовідносин держави та її органів з ін­дивідами було вирішено в дусі часу.
Усі колишні радянські конституції законодавче закріпля­ли примат держави над особою, бо вважалося, що саме дер­жава визначає обсяг прав та обов'язків людини. Особливо це виявилося у першій Конституції Української РСР 1919 р. Становище не змінилося і після 1948 р., коли ООН прийня­ла Загальну декларацію прав людини, хоч вона й мала тоді лише рекомендаційний характер, і після 1966 р., коли поло­ження Загальної декларації були визнані міжнародними пра­вовими нормами. Навіть Конституція УРСР 1978 р. не змі­нила практику вторинності прав і свобод особи, хоч і закріпила в Основному Законі розділ про них після розділу І Конституції.
Нова Конституція України значно розширила обсяг прав і свобод людини і громадянина, практично включила до неї основні права і свободи, закладені у Загальній декларації прав людини. При цьому було визнано примат прав і свобод людини над державою.
Структурно розділ про права, свободи й обов'язки люди­ни і громадянина розміщено одразу після розділу І Конститу­ції "Загальні засади". Безумовно, розділ містить багато статей, яких немає у попередніх конституціях. Ці статті не є новими, створеними розробниками конституції. Всі вони запозичені з авторитет­них джерел: французької Декларації прав людини і громадя­нина від 26 серпня 1789 р., Загальної декларації прав людини ООН від 10 грудня 1948 р., Декларації прав і свобод людини, яку було прийнято з'їздом народних депутатів СРСР 5 вересня 1991 р.
Це стосується і норми, яка закріплює положення про те, що люди народжуються і залишаються вільними та рівними у правах (ст. 1 французької Декларації, далі – Декларації; ст. 1 Декларації ООН, ст. 1 Союзної декларації, ст. 21 Кон­ституції України), а також принципів примату природних і невід'ємних прав людини (ст. 2 французької Декларації і ст. 22 Конституції), дозволеності робити все, що не заборо­нено законом (ст. 5 Декларації та статті 19 і 33 Конституції), недоторканності особи (ст. 7 Декларації та ст. 29 Конститу­ції), презумпції невинуватості (ст. 9 Декларації та ст. 62 Конституції), свободи вираження думки й слова.
Проте, при всій важливості закріплення прав і свобод людини відповідно до міжнародних стандартів найважливі­шим, безумовно, є визначення механізму реалізації прав і свобод людини, закріплення їх дійсних гарантій захисту.