ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Вшановуємо пам'ять героїв Крут!

Наукова бібліотека у в читальному залі головного корпусу представляє книжкову  виставку, присвячену 100-річчю бою під Крутами.

В Україні згадують події 29 січня 1918 року, як бій під Кру́тами, що відбувся  біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва.           

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.           

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.           

27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків  були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями: "Батьки, брати, сестри тих, котрих ми сьогодні ховаємо! Стримайте сльози, що котяться з ваших очей, як стримую я. Бо ж ті, котрих ви ховаєте, доступили найвищого щастя – вмерти за отчизну!", а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
                                        Поховали їх.           ( 21 (8) березня 1918 р.)

Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні. 

25 серпня 2006 року на залізничній станції Крути  відкрили Меморіал пам'яті героїв Крут з участю Президента Віктора Ющенка.

Автор: Ралдугіна І.Д. – бібліотекар відділу обслуговування