Навчальна практика з будівельного матеріалознавства на спеціальностях 192 «Будівництво та цивільна інженерія» та 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології»
Сучасний ринок праці вимагає від випускників закладів вищої освіти вміння використовувати набуті теоретичні знання у мінливих умовах та нестандартних ситуаціях. Оскільки професійна компетентність є якісною характеристикою особистості, то вища освіта має бути спрямована на підготовку фахівця, який відповідає певним кваліфікаційним характеристикам, зокрема володіння практичними навичками вирішення конкретних професійних проблем, уміння аргументувати способи вирішення проблеми на різних рівнях активності та уміння співпрацювати з колегами. Тому невід’ємним компонентом професійної підготовки випускника сучасного закладу освіти є практична підготовка.
З 5 по 30 травня у визначені графіком освітнього процесу терміни та за планом на факультеті архітектури і будівництва у здобувачів другого курсу спеціальностей 192 «Будівництво та цивільна інженерія» та 194 «Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології» проходить навчальна практика з «Будівельного матеріалознавства».
На першій зустрічі зі здобувачами керівник практики доцент Кравченко В.І. провів інструктаж з охорони праці та безпеки життєдіяльності у навчальному закладі, а також розповів які види інструктажу та правила з охорони праці існують на підприємствах.
На наступних зустрічах здобувачі повторювали інформацію, яка надавалася їм на протязі семестру з даного курсу, знайомилися з державними будівельними нормами України, органiзацiйно-методичними, економічними i технічними нормативами та більш детально розглядали склад і структуру будівельних матеріалів.
В процесі навчальної практики здобувачі розглянули актуальне питання стану та перспективу розвитку будматеріалів в Україні. Цікава інформація була заслухана ними з історії будівельних матеріалів, зокрема по секрету довговічності споруд у Стародавньому Римі, а саме міцності бетону тих часів.
Значна частина часу на практиці була приділена бетону. У тому числі одержувалася інформація по інноваційним видам бетону, таким як: бетон, що самовідновлюється, дренуючий цементобетон,"зелений бетон", при виготовленні якого запропоновано спосіб зменшення рівня забруднення навколишнього середовища вуглецем за допомогою нової технології його виробництва. Розглянуті були також інноваційні методики захисту бетону від корозії та арматури у ньому.
На протязі навчальної практики здобувачам запропоновано покращувати навички у проведенні самостійної роботи. Так, окрім виконання практичних завдань та написання рефератів, здобувачі прагнуть ознайомитися з новітніми літературними надходженнями, зокрема по добавкам до бетонів і розчинів та по опоряджувальним матеріалам.
Значна увага у процесі практики приділяється композиційним матеріалам. Здобувачі переконалися, що матеріал і конструкцію можна створювати одночасно, а сучасні інженери-будівельники при досягненні певної мети можуть задавати матеріалу такі характеристики, що значно перевершують традиційні матеріали.
Допомагає ефективному засвоєнню матеріалу на цьому етапі навчання залучення інформаційних технологій, зокрема мультимедійних.
До кінця навчальної практики здобувачі ознайомляться з енергозберігаючими технологіями у будівництві, питаннями значення енергоефективності у сучасному будівництві та забезпечення довговічності будівельних матеріалів. Не залишаться осторонь такі важливі питання як правила перевезення, прийому, складування, зберігання матерiалiв, виробів, конструкцій i устаткування в будiвництвi. Звичайно актуальними питаннями залишаються джерела та шляхи економії матеріальних ресурсів тавикористання відходів виробництв у будівництві, яким буде приділено особливу увагу.
Сподіваємось, що отриманий звітний матеріал та успішний захист здобувачами пройдених етапів навчальної практики підтвердять правильність обраних форм роботи та переконають, що ХДАЕУ продовжує випускати конкурентоспроможних фахівців зі сформованими теоретичними знаннями та практичними компетентностями.
Автор: Кравченко В.І. (21.05.25р.)