Публічне представлення результатів дослідження наслідків Каховської катастрофи
26 березня 2025 року відбулася публічна лекція «Наслідки руйнації Каховської дамби та осушення водосховища» за участю Віталія ПІЧУРИ, доктора с.-г. наук, професора, завідувача кафедри екології та сталого розвитку імені професора Ю.В. Пилипенка Херсонського державного аграрно-економічного університету, яка була організована Волинським національним університетом імені Лесі Українки.
Учасники лекції були ознайомлені з результатами комплексом дослідження наслідків Каховської катастрофи, які на сьогодні засвідчують факт вчинення екоциду рф по відношенню до України, а чисельні людські жертви та умови життя людей на окупованих територіях Херсонщини підтверджують геноцид українського народу.
Професор розповів присутнім про можливості сучасної науки, що дозволяють досліджувати процеси та явища екосистем без можливого фізичного доступу до пошкоджених територій. Він поділився досвідом використання актуальних даних дистанційного зондування Землі для комплексного дослідження екологічного стану Херсонщини після підриву дамби Каховської гідроелектростанції.
Лектор ознайомив присутніх з реальним станом зони катастрофи, спричинення якої перетворює херсонський край хліборобів на пустелю. Висохлі джерела, обмілілі брудні ріки, оголена земля, спустошені міста і села, заміновані поля, сотні тисяч загиблих і скалічених душ – це все, що залишає після себе ворог, який щодня знищує усе живе. Віталій Іванович розповів про значення документування війни, яке проводить його команда за рахунок грантової підтримки партерів Канади (Canadian Institute of Ukrainian Studies of the University of Alberta) і Австрії (Institute for Human Sciences, IWM Vienna, програма «Documenting Ukraine»).
Сьогодні було багато свідчень війни, підтверджуючих фактів екологічної катастрофи на Херсонщині, наголосів на реальних загрозах майбутнього прийдешніх поколінь та закликів до співробітництва на науковій і освітній ниві. Віталій Іванович наголосив на першочерговому значені знань молодого покоління фахівців усіх спеціальностей та підготовленості наукових колективів до роботи над проєктами повоєнного відновлення України та регіонів. «Лише сумлінна і наполеглива праця, любов до Батьківщини та цінування життя кожної живої істоти дозволять людству вижити!» – таким гаслом завершилася публічна лекція, яка згуртувала науковців і студентів Херсонщини і Волині та сформувала натхнену атмосферу надії на щасливу майбутнє.
Ольга ОВЕЗМИРАДОВА, доцент кафедри екології на сталого розвитку імені Ю.В. Пилипенка (26.03.2025)