Участь співробітників кафедри водних біоресурсів та аквакультури в Інформаційному дні міжнародного проекту-консорціуму IASON+
Співробітники кафедри Водні Біоресурси Та Аквакультура 20 лютого прийняли активну участь у форумі багатосекторного та багатодисциплінарного проекту-консорціуму «Invasive Alien Species Observatory and Network Development for the Assessment of Climate Change Impacts and Contextual Ecosystem Services Evaluation in Black Sea Deltaic Protected Areas».
Основна мета інформаційного дня полягала у обговоренні результатів міжнародної діяльності зі встановлення та проведення міжнародних спільних з українськими науковими установами моніторингових дій щодо інвазії чужорідних видів, оцінка їх впливу на екосистеми дельт Чорного моря в п’яти країнах (Україна, Румунія, Греція, Туреччина та Грузія) та оцінки стійкості за поточних і прогнозованих кліматичних умов, задля сприяння адаптації до зміни клімату.
Проєкт об’єднує дослідження інвазивних видів дельтових екосистем науковцями із 5 країн: Румунії (Danube Delta National Institute for Research and Development та Danube Delta Biosphere Reserve Authority), Греції (Democritus University of Thrace – Special Account for Research Funds), Туреччини (Karadeniz Technical University), Грузії (N(N)LE International Business and Economic Development Center) та України (ДУ «Інститут морської біології НАН України»).
У глобальних мінливих умовах Чорне море знаходиться між європейським та азіатським перехрестям і на переході між Середземним морем і Північчю. Велика кількість зацікавлених сторін розвинула економічну діяльність навколо узбережжя Чорного моря, особливо в дельтах, які відомі своєю щільністю населення та потенціалом зростання (наприклад, рибальство, рибальство та аквакультури, туризм і рекреація, сільське господарство тощо). Історично склалося так, що Чорне море зазнає вторгнення чужорідних видів з Індійського океану та Середземного моря через різні причини, такі як судноплавство та глобальне потепління, а зараз середземномор’я Чорного моря широко обговорюється в науковому співтоваристві через зміну клімату. Інвазійні чужорідні види є центральним пунктом, на якому ця пропозиція зосереджена, і, якщо не проводити належного моніторингу та оцінки, вони можуть різко змінити не лише баланс екосистеми, але й низку вже добре сформованих соціально-економічних видів діяльності.
Під час виступів було розглянуто результати обсерваторії і моніторингу інвазійних видів у дельті Дунаю, інвазію рослин в українській частині дельти Дунаю, пошук компромісів між природоохоронними та соціально-економічними аспектами використання інвазійних видів риб.
Викладацький склад кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ висловлює організаторам зустрічі – науковому колективу ДУ «Інститут морської біології НАН України» щиру подяку за запрошення взяти участь, високий академічний рівень доповідей та теплу атмосферу заходу.
Автор: доцент кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ Євген КОРЖОВ