Лобов до навколишнього світу – безцінний скарб нащадкам.
Гостьова лекція являється активним методом навчання сучасного рівня освіти, який активно впроваджується кафедрою екології та сталого розвитку ім. Ю.В. Пилипенка Херсонського державного аграрно-економічного університету при підготовці здобувачів вищої освіти спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища». 18 лютого здобувачі та викладачі мали унікальну можливість спілкування із Асею Голокоз, заступницею директора Одеського Ботанічного саду, яка поділилася безцінним науковим і практичним досвідом щодо вирощування декоративних рослин.
На початку зустрічі лекторка наголосила на важливості і необхідності збереження біорізноманіття, яке є одним з головних завдань працівників сучасних ботанічних садів, виконання яких ускладнюється небезпекою, загрозами обстрілів та руйнацій.
Було порушено актуальне питання виживання та існування рослин в умовах зміни клімату та зростання загроз інвазії агресивних рослин-чужинців до місцевої флори. Слухачі дізналися про те, що проведення моніторингу і подолання неконтрольованого розповсюдження чужорідних видів, зокрема, інтродуцентів колекційних фондів, являються основним завданням наукового колективу Ботанічного саду.
Ася Володимирівна провела цікаву екскурсію заповідною територією Ботанічного саду, ознайомила із історичними фактами, важливими подіями життя установи. А захоплююча подорож тропічною та кактусовою оранжереєю справила незабутнє враження! Лекторка зазначила, що Одеський Ботанічний сад займає 16 гектар площі, де знайшли прихисток 4000 видів рослин, чагарників та дерев. Кожного року «населення» саду зростає, колекції унікальних видів розширюються. За 160 років свого існування Ботанічний сад об’єднав рослини з різних куточків Землі. Догляд за такими рослинами є складною працею, яка потребує знань, вмінь, наполегливості та любові. Ася Володимирівна емоційно передала слухачам захоплення справою свого життя – роботою у Ботанічному саду та виразила сподівання і надію на зацікавленість майбутніх фахівців у такій важливій роботі.
Ботанічний сад являється навчальним підрозділом, на його базі щорічно виконуються дипломні і курсові роботи, наукові співробітники саду проводять лекції студентам, учням з різних міст й областей України, готують методичне забезпечення по догляду за рослинами, формують та ведуть каталоги колекційного фонду Ботанічного саду.
Цікава та пізнавальна лекція продовжилася жвавою дискусією, у якій лекторка наголосила на важливості роботи карантинних лабораторій, служб контролю за карантинними видами рослин, а також акцентувала на необхідності відповідальності колекціонерів та садоводів. Відсутність знань та ігнорування обмежуючих заходів щодо ввезення і поширення агресивних інвазій становлять загрозу аборигенним видам рослин. На сьогодні вирощення декоративних рослин є справою відповідальною, потребує високого рівня екологічної свідомості, а збереження біорізноманіття є одним з ключових завдань молодого покоління екологів.
Автор: Вікторія АЛМАШОВА, доцентка кафедри екології та сталого розвитку ім.професора Ю.В. Пилипен