Засідання наукового гуртка «Захист і карантин рослин»
Інформаційні технології (ІТ) вже давно стали невід’ємною частиною нашого життя, яке важко сьогодні уявити без використання можливостей таких речей як «Artificial intelligence», «Internet of Things», «Digital technologies», «Big data» тощо. Будь-яка сфера людської діяльності організовується більш ефективно за використання ІТ, оскільки це полегшує пошук, збирання, аналізування, поширення інформації. Завдяки різноманітним застосункам створюються електронні бази даних, проводяться уявні досліди, моделюються прилади, імітуються процеси, що значно економить витрати часу і коштів у сфері освіти, науки та виробництва.
Інформаційні технології відіграють ключову роль в ефективному управлінні фітосанітарним станом польових культур, дозволяючи збирати та аналізувати великі обсяги даних, що є критично важливим для своєчасного прийняття обґрунтованих рішень в агровиробництві. Саме ці питання й стали предметом обговорення на засіданні наукового гуртка «Захист і карантин рослин», яке відбулося 31 січня 2025 року.
Спікер заходу Володимир ДУДЧЕНКО в доповіді «Застосування інформаційних технологій для ефективного управління фітосанітарним станом польових культур» зосередив увагу на основних аспектах застосування ІТ в науковій роботі та агровиробництві, таких як: використання дронів та сенсорних технологій з метою визначення фізіологічного стану рослин, моніторингу шкідливих організмів, збирання та аналізу великих обсягів метеоданих для складання прогнозів розвитку й шкодочинності збудників хвороб, фітофагів і бур’янів, уточнення динаміки їх популяцій та взаємодії з агроценозами, аналізу продуктивності с.-г. культур і встановлення причинно-наслідкових зв’язків, що впливають на рівень урожаю.
Під час спілкування керівник наукового гуртка Тетяна ХОДОС запропонувала учасникам заходу поділитися власним досвідом використання інформаційних технологій в освітньому процесі та повсякденному житті. Фідбеком від студентів були приклади сучасних практик застосування можливостей штучного інтелекту в пошуку необхідної інформації для виконання завдань самостійної роботи з навчальних дисциплін, перекладу іноземних джерел для написання огляду літератури в наукових та кваліфікаційних роботах, ідентифікації біологічних об’єктів тощо.
Автор: Олена МАРКОВСЬКА, Тетяна ХОДОС