Засідання наукового гуртка здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми електроніки та електроенергетики» факультету архітектури та будівництва
22 січня 2025 року відбулося чергове засідання наукового гуртка здобувачів вищої освіти “Актуальні проблеми електроніки та електроенергетики” кафедри гідротехнічного будівництва, водної та електричної інженерії факультету архітектури та будівництва. Відповідно до плану роботи, з доповіддю на тему «Заходи, направлені на енергозбереження на виробництві» виступив керівник наукового гуртка к.т.н., доцент Литвиненко В.М.
У своїй доповіді доповідач висвітлив наступні питання:
1. Розвиток енергозберігаючих технологій в Україні як залог економічного
зростання та енергетичної безпеки країни.
2. Заходи по енергозбереженню на виробництві та особливості їх реалізації.
Доповідач проаналізував основні заходи по енергозбереженню на виробництві. Він підкреслив, що сучасні напрямки енергозбереження включають в себе економію енергоресурсів і підняття ефективності процесу виробництва. Це, в свою чергу, передбачає:
- застосування різних технологій енергозбереження;
- модернізацію обладнання та регулювання режимів його роботи;
- зниження втрат електроенергії та поліпшення її якості.
Необхідно враховувати, що неможливо, наприклад, економити електроенергію, але не вживати ніяких дій по збереженню тепла або зниження споживання води. Тільки комплексні заходи щодо оптимізації та економії ресурсів дають найбільш відчутний ефект.
І. Економія електроенергії
Ці методи включають в себе як прості, так і більш технологічні шляхи вирішення. Наприклад, рівень освітленості приміщення збільшать світлі тони стін, великі, раціонально розташовані вікна, зменшення площі штор і інших віконних завіс. Також економії допоможуть чисті, без перешкод пропускаючі світло, освітлювальні прилади, заміна застарілих джерел світла на економічні, енергозберігаючі лампи, а також контроль освітлення. Велику роль в енергозаощадженні зіграє заміна старої апаратури і електрообладнання. Ці витрати компенсуються ефективністю роботи нових приладів і зниженням їх енергоспоживання.
Інші шляхи до енергозбереження пов'язані з так званим людським фактором. Тут важливо навчити працівників і службовців підприємств і установ правильному і економному поводженню з працюючою комп'ютерною та оргтехнікою, освітлювальними приладами.
Більш технологічними способами енергозбереження є і установка високоточних приладів обліку споживання електроенергії, ламп освітлення з датчиками руху і налаштування економного режиму роботи техніки.
ІІ. Економія системи опалення, водо- і газопостачання
Енергозбереження в опалювальній системі також має велике значення. Це, в основному, досягається шляхом модернізації системи опалення та підвищенням ККД. В цьому плані експерти рекомендують вдатися до максимальної автоматизації виробничого процесу та забезпечення якості палива. Чим вище дані показники, тим опалення функціонує краще і економніше.
Енергоефективність систем опалення неможлива без забезпечення гарної теплоізоляції, захисту приміщень та теплотрас від впливу низьких температур. Також може застосовуватися використання технологічних котелень, установка точних приладів обліку, застосування теплових насосів і нової технології сонячних колекторів.
Важливою також є і економія води. Вона стає можливою за допомогою реконструкції або ремонту трубопроводів, установкою відповідаючого сучасним параметрам вбудованого сантехнічного обладнання, застосуванням точних приладів обліку, різних датчиків, а також використанням оборотного водопостачання, де вода може використовуватися повторно.
Економія газу - актуальне питання для багатьох підприємств і установ, що використовують даний ресурс. Проблема збереження газу відпадає, якщо газове обладнання замінити електричним - за умови, що газ не використовують в технологічних процесах. Давно зарекомендували себе основні методи економії газу - установка лічильників і утеплення приміщень. Енергоефективності послужить установка датчиків, терморегуляторів, використання органічного палива. Однак останній метод зажадає заміни обладнання.
Очевидні шляхи енергозбереження
Заходи для підвищення енергоефективності підприємств
Повне забезпечення підприємства електроенергією
Оновлення системи освітлення
Оновлення системи освітлення
У засіданні наукового гуртка та обговорені запропонованих питань прийняли активну участь здобувачі 1-4 курсів та магістри першого року навчання спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка.
Автор: Литвиненко В.М. (22.01.25року)