Майстер-клас «Психологія ментального здоров’я: психологічні ресурси життєдіяльності»
5 листопада 2024 року за ініціативою завідувача кафедри соціальних та поведінкових наук Інни Варнавської і професора Наталії Акімової відбулася гостьова лекція «Психологія ментального здоров’я: психологічні ресурси життєдіяльності» для здобувачів першого (бакалаврського), другого (магістерського), третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти економічного факультету за участю керівника Центру психологічних консультацій, голови лабораторії психології розвитку дитини, фіналістки премії «Гордість Тернопілля 2022» у номінації «Науковець року», доктора психологічних наук, професора – Орап Марини Олегівни.
Лекторка провела змістовний майстер-клас, присвячений розвитку життєстійкості – важливої якості, що допомагає подолати виклики сучасного життя. Під час заходу учасники мали можливість глибше зрозуміти, як сучасний світ та його високі темпи, насиченість інформаційними потоками, зокрема негативного характеру, впливають на психологічні ресурси і стійкість особистості. Марина Олегівна підкреслила, що життєстійкість – це не лише здатність вистояти перед труднощами, а й уміння адаптуватися до змін, зберігаючи внутрішню рівновагу.
Одним з основних акцентів майстер-класу було поняття гнучкості: вміння реагувати на негативні обставини не лише як на виклик, але й як на можливість для особистого зростання. Лекторка звернула увагу на важливість усвідомлення ризику як природної частини життя, а не як загрози. Це усвідомлення допомагає по-новому дивитися на власні реакції і вибірково підходити до емоційного включення в події.
Важливий аспект – адаптивний потенціал людини, що допомагає зберегти внутрішній спокій навіть у складних ситуаціях. За словами лекторки, здатність до життєстійкості розкривається тоді, коли людина вміє зменшувати власні потреби і вимоги до себе, концентруючи увагу на пріоритетних цілях і потребах.
Для аналізу та посилення власної життєстійкості Марина Олегівна запропонувала використовувати інструменти, що дозволяють структуровано та комплексно оцінити свої ресурси. Учасники ознайомилися з Пірамідою логічних рівнів аналізу Р. Ділтса, що допомагає краще зрозуміти власні цінності, мотиваціюі поведінкові установки. Ще одним потужним інструментом стала модель Basic PH, що допомагає оцінити шість основних джерел підтримки й адаптації: віру, афіліацію, стратегії вирішення, уяву, самооцінку та силу тіла.
Автори: Наталія АКІМОВА, Інна ВАРНАВСЬКА