ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Засідання наукового гуртка здобувачів вищої освіти «Актуальні проблеми електроніки та електроенергетики» факультету архітектури та будівництва

 18 жовтня  2024 року відбулося чергове засідання наукового гуртка здобувачів вищої освіти “Актуальні проблеми електроніки та електроенергетики” кафедри гідротехнічного будівництва, водної та електричної інженерії факультету архітектури та будівництва. Відповідно до плану роботи, з доповіддю на тему «Проблеми і перспективи розвитку електроенергетики України» виступив керівник наукового гуртка к.т.н., доцент Литвиненко В.М.

У своїй доповіді доповідач висвітлив наступні питання:

1. Сучасний стан традиційних джерел енергії в Україні.

2. Стан відновлюваних джерел електроенергії енергії в Україні в наш час.

3. Перспективи розвитку електроенергетики в Україні.

          На сучасному етапі загальний технічний стан електроенергетики в Україні незадовільний. Це пов’язано із тим, що впродовж десятиріч практично не проводилась модернізація енергетичного господарства. Внаслідок цього понад 20% енергетичного устаткування повністю зношене, 70% його відпрацювало свій ресурс. Найстарішими в Україні є теплові електростанції. Застаріла технологія спалювання вугілля й газу, а також високий рівень спрацьованості обладнання призводять до перевищення затрат палива і величезних викидів шкідливих речовин у атмосферу.

            Електроенергетична галузь України  зазнала значних збитків за час повномасштабної війни. Масовані обстріли по об’єктам енергетики нанесли шкоду та руйнування більше ніж 60% інфраструктури держави в галузі електроенергетики. Постраждали теплові та гідроелектростанції, магістральні та розподільчі мережі, теплоелектроцентралі, підстанції з різними типами напруги та інші об’єкти інфраструктури. В надскладних умовах працюють атомні станції. Фактично, держава втратила велику кількість потужностей для генерації.

          Не дивлячись на складні умови сьогодення, численні  обстріли, електроенергетика України змогла впоратись з усіма викликами, втримати свої позиції, та трансформувати необхідним чином технологічні та бізнес-процеси. Зберігся і значний потенціал для подальшого розвитку галузі, привабливість для національних та міжнародних інвесторів. В українській енергетичній галузі працює приблизно 450 тисяч осіб, що становить 3% від населення, при цьому вона знаходиться на першому місці серед платників податків в державний бюджет, забезпечуючи формування майже чверті від усього бюджету країни. Енергетичний сектор формує 8% ВВП, а за рівнем споживання Україна знаходиться на 28 місці в світі.

          В Україні сектор відновлюваних джерел електроенергії (ВДЕ) переживає кризу вже третій рік поспіль, зокрема через невиплати перед виробниками ВДЕ, проблеми перехресного субсидування, а під час повномасштабного вторгнення – втрати самих потужностей (близько 90% ВЕС та 40% СЕС пошкоджені або окуповані). Розв’язати наявні проблеми на ринку та впровадити комплексні зміни покликаний нещодавно прийнятий Закон № 3220-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України».   В умовах, пріоритетної важливості щодо подальшого розвитку ВДЕ набули положення Плану відновлення України до 2032 р., презентованого Урядом України в липні 2022 р. на міжнародній конференції донорів в Лугано. Зважаючи на сучасні тенденції, післявоєнний розвиток економіки України буде відбуватись відповідно до даного Плану і сектор відновлюваних джерел енергії не є винятком. Так, до 2032 р. планується будівництво 5-7 ГВт нових сонячних та вітроелектростанцій для розширення експортної спроможності України, 30 ГВт об’єктів з ВДЕ для виробництва відновлюваного водню та 3,5 ГВт гідроелектростанцій та насосних гідроелектростанцій. Зокрема, Херсонська область має великий потенціал для розвитку ВДЕ. У нас узбережжя морів, де багато вітру. Дослідження показали, що через узбережжя саме Херсонщини проходять певні види вітрів і вони позитивно впливають на вітрову енергетику. Херсонська область знаходиться  на Півдні, а це багато сонця, що забезпечує відповідні умови для розвитку сонячної енергетики.

Складові електроенергетики України

Високовольтні лінії передачі електроенергії

Сонячні панелі

Вітроенергетичні установки

 У засіданні наукового гуртка та обговорені запропонованих питань прийняли активну участь здобувачі 1-4 курсів та магістри першого року навчання спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка.

 

Автор:  Литвиненко В.М. (18.10.24року)