ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Гостьова лекція «Інвестування в ринок землі в Україні під час воєнного стану»

На запрошення кафедри землеустрою, геодезії та кадастру для здобувачів різних рівнів вищої освіти спеціальності 193 Геодезія та землеустрій в межах вивчення дисциплін «Оцінка земель та нерухомості», «Управління земельними ресурсами», «ГІС в кадастрових системах», «Організація ринку землі» гостьову лекцію 30 листопада 2023 року провела Оксана Гуліченкова, експерт-оцінювач землі та нерухомості компанії «Ernst & Yang», експерт з управління земельним банком великих аграрних підприємств.

Лекція була присвячена питанням функціонування ринку землі в Україні в умовах воєнного стану.

Ринок землі в Україні було відкрито 1 липня 2021 року, за 8 місяців до до початку широкомасштабного вторгнення.  

За рік роботи ринку (з липня 2021 по липень 2022 року) в Україні вже було укладено 88 тисяч угод купівлі-продажу землі з загальною вартістю в понад 7 млрд грн,  в умовах коли  набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення мали можливість лише фізичні особи-громадяни України ( одна людина - не більше 100 гектарів).

Станом на середину вересня 2023 року з моменту відкриття земельного ринку було відчужено 448 тисяч га землі.

Середня площа угоди купівлі-продажу складає 2,2 га, а середня ціна угоди – 39-45 тис. грн.

Відкриття ринку землі для юридичних осіб заплановано з 01.01.2024.  

Також заплановано збільшити розмір ділянки, яку можна буде придбати “в одні руки” -до 10 тис. га.

Важливо: купувати або в інший спосіб набувати у власність землі сільськогосподарського призначення зможуть лише ті компанії, учасниками та бенефіціарами яких є громадяни України.

Ринок землі продовжує працювати попри війну, ринок не зупинився: купівля, продаж, передача в оренду – все це відбувається постійно, формуючи доходи як до бюджету країни, так і землевласникам.

Причини продажу земельних ділянок власниками земельних часток (паїв) :

  • власник не має наміру та можливості обробляти самостійно (земельна ділянка дісталася у спадок, знаходиться в інший частині країни);
  • закриття життєвих потреб (ремонт, весілля, житло, навчання, лікування);
  • мають кілька ділянок у власності.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення -  такий же інвестиційний актив, як і нерухомість. Як і об'єкт нерухомості, земельна ділянка може давати як пасивний дохід, так і заробіток на своїй капіталізації.

Сьогодні поріг входу в інвестицію становить $5000, що еквівалентно 2-4 гектарам, 6% мінімальна гарантована доходність.  За прогнозами через 3 роки земля може подорожчати у 2-2,5 рази, а через 7-8 років – на 200% .

Інвесторами виступають представники ІТ, фінансового сектора, топ менеджери компаній, підприємці, держслужбовці, вчителі, військові.

Показники площі проданої-купленої землі свідчать, що люди не перестають купувати землю, попри воєнні реалії та вірять у майбутнє України.

Повноцінне функціонування ринку землі має значний потенціал не тільки для підтримки та розвитку економіки України в умовах війни, а й для розвитку громад.

Дякуємо Гуліченковій Оксані Миколаївні за приділений час, увагу , цікаву лекцію та відповіді на питання . Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю.

Автор: Куракова Л.Г. (30.11.2023)