ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Гостьова лекція «Голодомор 1932-1933 рр.: дослідження та пам'ять»

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років. У 2023 День пам’яті жертв голодомору припадає на 25 листопада. Цього року ми вдруге вшановуватимемо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни, яка супроводжується геноцидними діями держави-агресора проти українців.

З метою вшанування жертв Голодоморів кафедра публічного управління, права та гуманітарних наук запросила цікавого гостя Капаруліна Юрія Валерійовича - лектора Центру Вайзера з дослідження Європи та Євразії, Університету Мічигана, керівника Центру студій геноцидів ім. Рафаеля Лемкіна, кандидата історичних наук, доцента, автора документальних проєктів «(Не)Відомий Голокост» та «Каліндорф», відомого дослідника Голокосту та Голодоморів в Україні, учасника міжнародних наукових стажувань у США, Франції, Угорщині.

На початку заходу в.о. завідувача кафедри к.ю.н. Сімонцева Людмила Олександрівна наголосила на важливості вивчення цих питань та послідовного впровадження політики національної пам’яті.

Зустріч пройшла у форматі презентації з подальшим обговоренням основних питань і проблем. Капарулін Юрій Валерійович спочатку зосередив увагу присутніх на терміні «Голодомор» та замовчуванні трагічних подій радянською владою, далі розповів про Рафаеля Лемкіна - автора терміну «геноцид», що пояснював сталінський геноцид українців як чотиристоронню атаку на українську націю. Потім обговорили питання про визнання Голодомору геноцидом і згадали, які країни світу вже це зробили.

Надалі гість зазначив, що оцінка кількості жертв різниться, є підрахунки навіть щодо 10 і 15 мільйонів, але найбільш ґрунтовне дослідження американських та українських учених вказує не менш жахливу цифру - 4,5 мільйони людей. Однак учений акцентував, що ці страшні жертви не мають стати політичним інструментом.

Також гість розповів про Джеймса Ернеста Мейнса як одного з небагатьох науковців неукраїнського походження, що вивчав історію України та питання Голодоморів. Він зробив дуже багато для визнання Голодомору геноцидом українського народу саме в США.

Наприкінці зустрічі наш гість запропонував низку ресурсів, з яких можна брати інформацію про Голодомор, і всі охочі могли поставити йому запитання.

25 листопада свічки пам’яті запалять не лише в Україні, а й у США, в місті Енн-Арборі, де жив і навчався Джеймс Ернест Мейнс та зараз знаходиться Капарулін Юрій Валерійович.

Дуже дякуємо нашому гостю і сподіваємося, що наша співпраця триватиме!