Гостьова лекція з теми «Мистецтво спілкування» як крок у реалізації стратегій популяризації української мови
З метою реалізації стратегій, спрямованих на «утвердження української мови як елемента національної безпеки та лінгвального інтегратора всього українського суспільства», окреслених у листі Міністра освіти і науки України Оксена Лісового «Про застосування державної мови у сфері освіти», 13 листопада за ініціативою завідувача кафедри соціальних та поведінкових наук Інни Варнавської та доцента Галини Матусяк, відбулася гостьова лекція «Мистецтво спілкування» для здобувачів економічного, агрономічного, біолого-технічного факультету за участю докторки філологічних наук, професорки кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – Тетяни Качак.
Тетяна Качак – авторитетний науковець у царині літературознавчих досліджень загалом і вивчення літератури для дітей та юнацтва зокрема. Упродовж багатьох років виступає експертом і членом журі у номінації «Література для дітей та юнацтва» літературних конкурсів і премій, є авторкою й організаторкою проєктів із промоції дитячого та юнацького читання («Творче інтерактивне читання», «Літературна кавалєрка» та ін.), головою Івано-Франківської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва. Запрошена лекторка є авторкою кількох монографій і підручників, численних публікацій літературознавчого, науково-методичного та літературно-критичного характеру у фахових та періодичних виданнях, а також виданнях інших держав. Важливим в аспекті вивчення дисциплін кафедри соціальних та поведінкових наук ХДАЕУ є підручник Т. Качак «Академічна риторика» (2023).
Гостя запропонувала здобувачам ХДАЕУ інтерактивну лекцію, присвячену розвитку вмінь публічного виступу й майстерності ведення бесіди. Цікавими методичними прийомами, використаними досвідченою викладачкою, стали опитування з використанням QR-кодів і постлекційні рефлексії, спрямовані на отримання зворотного зв’язку, проведення самоаналізу й максимального залучення слухачів у спільну роботу.
Завершальним етапом гостьової лекції стала дискусія, у якій взаємодія лекторки і здобувачів відбувалася через запитання, пов’язані з оволодінням мистецтвом спілкування. Учасників зустрічі цікавили типові помилки під час публічних виступів, шляхи подолання психологічних бар’єрів, тактика відповідей на незручні запитання, взірці для наслідування серед сучасних ораторів, а також особливості проєкту «Літературна кавалєрка. Т. Качак охоче задовольнила інтерес допитливих слухачів, застосовуючи цікаві приклади з власного досвіду й результати проведених нею досліджень.
Приязна атмосфера зустрічі, доброзичливе налаштування учасників, цікавий матеріал лекції та незвичайна його подача спряли ефективності проведеного заходу, метою якого було не лише підвищити рівень обізнаності здобувачів із основами ораторського мистецтва, а й сприяти використанню української мови в міжособистісному спілкуванні в студентському та педагогічному середовищах.
Автори: І.Варнавська, Г.Матусяк