ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Мовна дискусія «Мова – скарб нації»

Цьогоріч 27 жовтня ми відзначаємо День української писемності та мови. Здобувачі ХДАЕУ приєдналися до святкування і взяли участь у написанні радіодиктанту національної єдності. А також обговорили основні чинники розвитку української мови під час мовної дискусії «Мова – скарб нації». Доцент кафедри соціальних та поведінкових наук Інна ВАРНАВСЬКА наголосила: «Мова – це ідентифікатор та код нації, який містить у собі всі історичні, культурні аспекти, які викарбовувалися роками. Українці століттями виборювали своє законне право говорити та писати рідною українською мовою, а дехто жертвував найдорожчим – життям. Та слід пам’ятати, що боротьба за самоідентичність триває і ворог не полишає зусиль аби применшити та відняти те, що характеризує нас як націю».

Здобувачі наголосили на важливих фактах про мову:

  • Щороку до цієї дати стартує конкурс ім. Петра Яцика, у якому беруть участь знавці української мови з 20 країн світу. Їхня загальна кількість складає приблизно 5 млн. чоловік.
  • Рекордсменом серед переведених творів є «Заповіт» Т. Г. Шевченка. Починаючи з 1845 року, його перекладали на різні мови 147 разів.
  • До недавнього часу українська мова нараховувала приблизно 276 тисяч слів. Але стрімкий розвиток в останні роки суттєво збільшив цю кількість на декілька сотень.
  • Українська мова входить у тридцятку найпоширеніших у світі мов, кількість людей, які розмовляють українською – близько 45 мільйонів.
  • В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
  • В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.  У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» – аж 45!
  • Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.

Вітаємо кожного і кожну, хто думає, спілкується, вчить чи вивчає українську мову. Вона багатогранна та унікальна, яскрава та самобутня. Тож вивчаймо, плекаймо та бережімо українську мову, адже допоки вона живе – живе і нація.

Слава Україні!

Автор: доц. Інна ВАРНАВСЬКА