В рамках вивчення дисципліни Селекція та насінництво польових культур 3 жовтня відбулась відкрита лекція для здобувачів 2 та 4 курсів спеціальності 201 Агрономія
Лекція відбулася на науково-дослідному полігоні Інституту сільського господарства Степу НААН України. Насіннєва сівозміна, напрямки селекції польових культур, використання селекційної техніки на дослідних ділянках – це основні питання, які обговорювалися викладачем кафедри рослинництва та агроінженерії Соколовською Іриною Миколаївною із завідувачем науково-технологічним відділом збереження родючості ґрунтів Інституту сільського господарства Степу Мащенко Юрієм Васильовичем.
Юрій Мащенко зазначив необхідність використання науково обґрунтованої системи ведення насінництва, одним із елементів якої є сівозміна. Ознайомив здобувачів із п’ятипільною сівозміною – культурами, які за рахунок застосування певних агротехнічних заходів мають високі показники врожайності та якості насіннєвого матеріалу. Розповів про системи удобрення, які застосовуються в сівозмінах короткої ротації в умовах Північного Степу України. На прикладі культур соняшнику та кукурудзи продемонстрував результати використання біологічних препаратів.
На демонстраційному полігоні здобувачі мали можливість ознайомитись із лінією сортів гібридів кукурудзи та соняшнику вітчизняної та закордонної селекції.
Значну увагу Юрій Мащенко приділив напрямкам селекції деяких сільськогосподарських культур в рамках вітчизняної селекції та ознайомив із деякими напрямками закордонної селекції.
Закладення демонстраційного полігону в цьому році співробітниками Інституту сільського господарства Степу було здійснено на фоні природної родючості ґрунтів. Цим було доведено, що навіть за мінімального удобрення багато сортів та гібридів вітчизняної селекції мають високі показники продуктивності, що є дуже важливим для умов економічної кризи країни цими роками.
Використання селекційної техніки на дослідних ділянках викликало підвищений інтерес здобувачів, лектор докладно продемонстрував весь процес виробництва насіннєвого матеріалу деяких сільськогосподарських культур, враховуючи елементи механізації.
Автор: доцент кафедри рослинництва та агроінженерії Ірина СОКОЛОВСЬКА (05.10.2023).