Участь у круглому столі
16 лютого 2023 року у місті Кропивницький відбулося засідання круглого столу «Альтернативні джерела водопостачання в територіальних громадах Кіровоградської області» в якому прийняла участь – кандидат технічних наук, доцент кафедри гідротехнічного будівництва, водної та електричної інженерії Херсонського державного аграрно-економічного університету Зубенко Валентина Олександрівна. Ініціатор проведення: Благодійна організація «Благодійний фонд «Безпечне майбутнє» у партнерстві з дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ)
Запрошені гості та представники експертного середовища:
- Представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ);
- Представники територіальних громад Кіровоградської області
- Регіональний офіс водних ресурсів у Кіровоградській області
- Херсонський державний аграрно-економічний університет
- Управління Держпраці у Кіровоградській області
З вітальним словом виступили:директор БО БФ «Безпечне майбутнє» Ірина САЄНКО та керівниця програм ЮНІСЕФ у Кіровоградській області Тетяна ФЕДОРЕНКО.
Пресслужба ЮНІСЕФ в Україні повідомляє, внаслідок інтенсивних бойових дій мільйони українців залишилися без води через зруйновані водопровідні та електричні мережі. Серед найбільш вразливих в результаті обстрілів об’єктів інфраструктури залишається система водопостачання. Це підтверджує і нинішня ситуація у Миколаївській області. В результаті зруйнування та знеструмлення водонапірних систем жителі міста Миколаєва та прилеглих населених пунктів на невизначений термін залишились без доступу до чистої води, технічну воду мешканці беруть з річок, та шукають альтернативні джерела питної води.
Зубенко Валентина Олександрівна коротко охарактеризувала ситуацію з підземними водами області «Підземні водні ресурси як джерела водопостачання в територіальних громадах Кіровоградської області». Нажаль Кіровоградська область – одна із найменш забезпечених місцевими водними ресурсами областей України, їх запаси майже вдвічі менші, ніж у середньому по Україні, оскільки область розташована на українських природних кристалічних щитах (Українського кристалічного масиву), тому підземної питної води майже немає, а гідрогеологічні умови також малосприятливі для формування запасів підземних вод. Це є причиною того, що близько 30% пробурених свердловин безводні, інші мають низькі дебіти, що дає можливість забезпечувати в основному лише потреби сільськогосподарського виробництва Крім того аналізи води з існуючих свердловин вказують на низку якість води і вкрай важку ситуацію у Вільшанській, Новгородківській, Новоукраїнській та Устинівській територіальних громадах. Цією ситуацією були серйозно занепокоєні і представники територіальних громад.Всі присутні зауважили, що необхідно звернути увагу, на гострі екологічні проблеми з водою, населення області та жителів України, серед яких і молодь.
Загалом, завдяки таким заходам фахівці та науковці мають можливість обмінятися інформацією та професійним досвідом, знайти спільні шляхи вирішення екологічних проблем та запланувати природоохоронні заходи на майбутнє.
В результаті роботи Зубенко Валентина Олександрівна отримала актуальну на теперішній час інформацію про екологічний стан водних ресурсів Кіровоградщини, що дозволить донести її молоді в рамках викладання дисциплін «Техноекологія регіону», «Прогнозування та регулювання стану водогосподарських об`єктів» та «Моніторинг водогосподарських об`єктів».
Автор: Зубенко В.О. (23.02.2023)