Підготовка висококваліфікованих фахівців зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин»
Успішна підготовка висококваліфікованих фахівців зі спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» вимагає формування комплексу компетентностей та досягнення програмних результатів навчання, передбачених освітньо-професійною програмою. Виключно важливе значення для ефективної реалізації освітньої програми та впровадження передових досягнень науки і техніки в навчальний процес під час викладання фахових дисциплін спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» має високий рівень професійної та наукової активності викладачів випускової кафедри, їх вагомі досягнення, участь у різноманітних проєктах і заходах, досвід співпраці та налагодження зв’язків із науковими установами, закладами вищої освіти та сільськогосподарськими підприємствами різних форм власності.
Гарною традицією на кафедрі ботаніки та захисту рослин агрономічного факультету стало підтримання творчих та наукових зв’язків, проведення спільних заходів з Інститутом рису НААН України, Інститутом зрошуваного землеробства НААН України, кафедрою захисту, генетики і селекції рослин Одеського державного аграрного університету, управлінням фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області, регіональними представництвами міжнародних компаній із захисту рослин, провідними сільгосппідприємствами півдня України тощо.
Важливе значення для розвитку творчих здібностей та навичок softskills у здобувачів вищої освіти має залучення до викладання фахових дисциплін стейкхолдерів – успішних науковців, керівників та виробничників, які б не тільки забезпечували формування у здобувачів необхідних теоретичних знань і практичних навичок, а й прикладом власної кар’єри, численними досягненнями та реалізованими проєктами надихали на шлях інновацій і нестандартних рішень. Так, колективом авторів на чолі із директором Інституту рису НААН України Дудченко В.В., член-кореспондентом НААН України за напрямом «Захист рослин», професором кафедри ботаніки та захисту рослин отримано свідоцтва про авторство на сорт рослини лаванди вузьколистої Синева Надії та Лідія. Оскільки на кафедрі проводиться наукова робота з ефіроолійними культурами під керівництвом доктора с.-г. наук, професора Марковської О.Є. в рамках дисертаційного дослідження здобувача вищої освіти ступеня доктора філософії третього року навчання ОНП «Агрономія» Стеценко І.І. на тему «Продуктивність Lavandula hybrida Rev. за різних систем удобрення та умов зволоження темно-каштанового ґрунту півдня України», нові сорти будуть використані для розширення тематики наукових досліджень у рамках співпраці із ДП ДГ «Новокаховське» Інституту рису. Селекційна робота з виведення нових сортів дозволяє не тільки покращити їх продуктивність і технологічні ознаки, а й підвищити стійкість до шкідливих організмів, що може зменшити потенційні втрати від шкідників та хвороб на 50-70% і більше та обмежити інтенсивність їх розмноження.
Автори: Марковська О.Є., Макуха О.В. (25.10.2021)