Агроінтернатура – необхідна складова підготовки майбутнього спеціаліста!
Стажування для здобувачів вищої освіти є головним елементом набуття професійних навичок, ми в цьому впевнилися проходивши практику за програмою «Агроінтернатура» в рамках Українського Проєкту бізнес-розвитку плодоовочівництва. Про дану програму дізналися від проректора з наукової роботи та міжнародної діяльності, доктора с.-г. наук, професора Аверчева Олександра Володимировича, під час лекційних занять.
Місце проходження практики ЛПХ «Павлівскі», що знаходиться в Херсонській області, Бериславському районі, село Веселе. ЛПХ «Павлівські» займається вирощуванням касетної розсади лохини, вегетуючих (закритих корневих систем) саженцями винограду, ожини, малини, що сприяє 100% приживленості рослин.
На практиці ми виконували різного роду роботу, але більш детально хочемо розповісти про специфіку роботи на молодому винограднику. Були проведені такі операції, як обрізка, підв'язка, боротьба з бур’янами.
Виноградник висаджувався привитим, тому потрібно видаляти зайві побіги. Також на молодому винограднику необхідно проводити катаровку, полив, культивацію, внесення мінеральних дорив таких, як N, P, K.
На практиці ми використовували групову підв'язку, інколи розпутували по ярусам, так як побіги дуже довгі. У нашому випадку на винограднику ще не було проведено жодної підв'язки та обрізки. Також виноград заражений листовою формою філаксери. Характер розташування листя та вусиків - безперервно. Пасинкування не проводиться, так як урожай збирається в лозах, до цього, якщо лоза товста, виражають з цією лозою пасинкові побіги, щоб не було втрат.
Також, я закріпив практичні навички з технології вирощування полуниці, з початку я займався підготовкою касет з саджанцями, а перед цим я з моїм керівником збільшили вологість ґрунту до 70% де буде проводитись висадка саджанців полуниці – розповідає агроінтерн Павло.
Після того як ґрунт досяг потрібної вологості розпочався процес висадки полуниці. В цій справі головне залишити як найменше пустого місця між самим ґрунтом і корінням полуниці, тому що коріння взаємодіють з повітрям, окисляються і пересихають. Після висадки саджанців слід же раз увімкнути насосну підстанцію для того щоб вода закрила всі повітряні пори, і коріння почали приживатись.
Через деякий час потрібно пройтись, і видалити маточники і вусики, якщо це не зробити, то коренева система яка не встигла укорінитись буде виснажена і загине. Тому слід пильно за цим стежити.
Після того як було завершено висадку полуниці, ми займалися підрізкою саджанців ожини, ці саджанці після викорчовування будуть поміщенні в приміщення для зберігання, тому потрібно бузо залишити декілька побігів 25-30 см, для того щоб не виснажувати кореневу систему, а також щоб саджанці весною легше приживались – розповідає агроінтерн Даніл.
Отже, під час проходження Агроінтернатури ми ознайомилися з сучасним станом аграрного підприємства і передовим досвідом агрономів які тут працюють, поглибили та закріпили знання отримані раніше, а також застосували здобуті знання та вміння вже безпосередньо на практиці. Цим самим головна мета була виконана, ми впевнено можемо сказати, що закріпили теоретичні знання агрономії, а також перетворили їх у професійні уміння (комунікативні, організаторські, діагностичні, проективні та дисциплінарні).
Автор: Піскун Єлизавета та агроінтерни Кручаненко Павло і Горбик Даніл (14.12.2020).