Перлина дендрологічного парку Херсонського державного аграрно-економічного університету
Насправді перлин у дендрологічному парку Херсонського державного аграрно-економічного університету безліч і кожна у свій час по-своєму привертає увагу відвідувачів. Але сьогодні хотілось згадати одну з них – це півонія деревовидна (Paeonia suffruticosa Andrews).
Уперше в житті я цю рослину побачив будучи студентом 1 курсу агрономічного факультету, у травні 1994 року біля центрального входу нашого університету. Від тоді щорічно у травні спостерігав за цвітінням цієї чудової рослини. Насправді на той час кущів півонії було декілька. По різним причинам (у т.ч. і за рахунок крадіжок) з тієї колекції залишився тільки один екземпляр. Зате який!
Декілька років підряд я очікував утворення насіння на цій чудовій рослині, але його не було. І це мене дивувало. Адже прекрасні квіти завжди приваблювали велику кількість бджіл. А потім на міжнародній конференції, яка проводилась у нашому університеті, від колег з Харківського ботанічного саду дізнався, що наш екземпляр – гібрид, тому він не дає насіння. На жаль не зберіглося записів, який саме гібрид було висаджено в нашому дендропарку і в якому році.
Сучасним різноманіттям сортів і гібридів деревовидних півоній ми зобов'язані давнім зусиллям китайських селекціонерів і великій любові народу до цих квітів. Різноманітність насправді величезна. На дорослій рослині може бути більше 100 квіток, а цвітіння триває 10-15 днів.
Китайці називають півонію Королевою квітів або Феєю квітів. Так вони висловлюють своє захоплення цією розкішною квіткою. Ці квіти вирощувалися в Китаї більше двох тисяч років. З давніх часів півонії вважалися символом щастя, успіху і багатства. У 1903 році півонія була проголошена національною квіткою Китаю.
Але наша півонія не сумує. Завдяки уважному догляду працівників нашого дендропарку вона чудово виглядає! Та й колекція півоній дендропарку поповнилась. Так що сподіваємось, що наша перлина буде радувати студентів, співробітників університету та відвідувачів дендропарку довгі роки. Тим більш, що ця рослина, яка походить з Китаю є довгожителем, і при гарному догляді її вік може сягати за 200 років.
Фото нашої чудової півонії я показав своїм батькам. Вона їм також дуже сподобалась. Ми придбали декілька саджанців і відтоді у нас вдома також щовесни квітнуть ці чудові рослини.
Півоніям присвячено багато віршованих рядків:
Через повітря кришталеве
Безхмарні чисті небеса.
Півонії, мов сни, рожеві –
На пелюстках блищить роса
Весна іще не відпалала,
Та десь вже літо прогляда.
Півонії – як склались вдало
Світанок в них і тінь бліда
В садку панує прохолода,
У ранішній цнотливий час
І пишний квіт, мов нагорода,
В садочках зустрічає нас…
Автор: Мринський І.М., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри ботаніки та захисту рослин (05.05.2020)