ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

“Лісова ентомологія”: вивчення адвентивних комах-шкідників дендропарку в умовах дистанційного навчання

Адвентивні комахи-шкідники деревних і чагарникових порід відіграють помітну негативну роль в екосистемах, конкуруючи з місцевими видами. За сприятливих екологічних умов швидко збільшується чисельність адвентивних комах-шкідників, що спричинює значну шкоду місцевій флорі, а відтак призводить до значного зменшення частки окремих деревних і чагарникових порід у складі насаджень. У зв’язку з цим спостерігається зникнення багатьох організмів, пов’язаних із такими  породами, а також порушення циклів поживних речовин в екосистемах.

Процес проникнення адвентивних комах у ліси України розпочався з американського білого метелика. Первинний ареал поширення цього виду охоплює територію від півдня Канади до субтропіків Сполучених Штатів Америки та північного сходу Мексики. На батьківщині ця комаха не є шкідником. Проте, після проникнення до екосистеми Європи та на острова Японії вона набула статусу одного із найбезпечнішого шкідника садово-паркових насаджень, захисних лісових смуг, чому і стала об’єктом карантину. У свою чергу, до Сполучених Штатів Америки з Європи було завезено непарний шовкопряд, який теж став дуже небезпечним адвентивним видом як для садів, так і лісів Північної Америки.

Дослідження адвентивних видів комах-шкідників у форматі дистанційного вивчення “Лісової ентомології” - завдання складне, але здійснене. Зокрема, для проведення практичних занять за даною темою були використані фотографії, зроблені в Дендропарку Херсонського державного аграрного університету. А для того, щоб успішно виконати практичну роботу студентам було запропоновано на певний час стати ентомологічними детективами і розпізнати на фото за характерними пошкодженнями листя самшиту, каштану, білої акації та платану, а також за зображенням імаго визначити вид адвентивної комахи-шкідника. Окрім того, студентам необхідно було, користуючись друкованими науковими публікаціями та Інтернет-джерелами, скласти стислу довідку, у якій описати біологію адвентивного шкідника.

Більшість студентів із завданнями практичної роботи справились добре, що свідчить про успішне засвоєння ними теоретичного матеріалу з теми та виявлення не аби-якої зацікавленості до дисципліни “Лісова ентомологія”.

   

Пошкоджений самшит

Міни на листках білої акації

Міни на листках каштану

Пошкоджений листок платана

Імаго клопа на дубі

Імаго клопа на платані

Імаго клопа на сосні кримській

Автор: Назаренко С.В. к.с-г.н. доцент кафедри лісового та садово-паркового господарства (23.04.2020)