«Інфо=меридіан» відважився на… журналістські розслідування
Другий день весни для старшокласників ліцею журналістики, економіки та правознавства Херсонської міської ради був позначений не тільки новими, підсиленими емоціями сприйняття цієї романтичної пори, а ще й відкриттями нових, досі незвіданих інформаційно-пізнавальних орбіт, передбачених проектом «Інфо=меридіан».
Ініційований він, як ми вже повідомляли, науковцями кафедри публічного управління та адміністрування нашого університету. Фактично його формат у стилі бліц-практикумів, тренінгів, інтерв’ю та дискусій і є своєрідним «зануренням» в актуальну та цікаву тематику у сфері публічного управляння та основ журналістики і соціальних комунікацій. Зокрема, за висновками старшокласників, їм імпонують відкриті діалоги з науковцями, професіоналами-державними службовцями і до того ж – багатогранними, цікавими особистостями.
За твердими переконаннями завідувачки кафедри публічного управління та адміністрування доктора економічних наук, професора Лариси Олександрівни Потравки, актуальність цієї співпраці абсолютно співзвучна із філософією введення нових дисциплін у програмово-засадничу систему навчання студентів нашого університету. Зокрема, нині вже є можливість протягом 1 року та 10 місяців отримати диплом молодшого бакалавра за спеціальністю «Право». Вкрай важлива ще одна деталь: цю освіту можна отримати, навчаючись паралельно за іншими спеціальностями.
Відтак і тема нашого першого весняного практикуму обрана не випадково. Вона передбачала проведення своєрідного експерименту - інформаційно-практичного заняття «Журналістське розслідування: вимоги, правила, ризики та реальна дієвість». Це був короткий екскурс у практику минулих років і до нинішніх реалій журналістської спільноти в різних країнах світу. А для українських майстрів пера і мікрофона нині це - фактично нове професійне амплуа в журналістському ремеслі. Адже викриття корупційних схем і злочинів, захист чиєїсь честі і гідності, пошуки прихованої або зумисне чи помилково знеславленої в суспільстві правди - почасти небезпечна справа. Бо ж доводиться долати ризики не менші, аніж професійним слідчим.
І це доказово довів викладач кафедри публічного управління та адміністрування економічного факультету, кандидат історичних наук, відомий на Херсонщині громадський активіст Сергій Валерійович Нікітенко.
Тема його дослідження – «Корупція на місцевому рівні: зловживання з публічними фінансами, майном, земельні махінації». І хоча він одразу попередив: ця презентації – для дорослих, ліцеїсти буквально на «льоту» схоплювали привила, стандарти і алгоритми журналістських мікро-розслідувань. Уже з перших хвилин – в руках смартфони, і вони вже перевіряють кожну інформацію, адреси фігурантів розслідувань щодо земельних відносин, державних закупівель, комунальної власності нашого міста та області. Сергій Валерійович продовжує коментувати, наполягаючи на тому, що публічність у журналістських розслідуваннях – найнадійніший механізм боротьби з корупцією. Але є одне застереження: публічність може допомогти тільки тоді, коли журналісти, громадські активісти будуть компетентними в тому, що вони перевіряють. Відтак треба не тільки вміти «гуглити» всіх, хто підпадає під підозру недоброчесності, моніторити різні витратні статті з бюджету, зокрема, гуманітарних програм, закупівель, де можуть бути добре замасковані технології «відмивання» грошей у чималих масштабах.
Скажете, заважка тематика для старшокласників? Помиляєтесь! Наші юні друзі переконливо довели: вони готові на рівних і обговорити актуальність цієї проблематики, і віднайти доказовість тих чи інших дій чиновників. А ще – чітко засвоїти технології журналістських розслідувань на прикладі місцевих фактів та які можливості і водночас ризики можуть очікувати слідчих силових структур, професійних журналістів та громадських діячів-викривачів.
І це тільки пунктирне окреслення тих знань і умінь, що вже вдалося засвоїти нашим юним друзям-ліцеїстам. Утім, доволі реально вони можуть стати майбутніми абітурієнтами нашого університету. І цілком ймовірно – і нашими студентами теж…
Любов Русалкіна, асистент кафедри публічного управління та адміністрування економічного факультету, член Національної спілки журналістів України