Продовження серіалу публічного права
…На лекторському столі нашої 88-ї аудиторії, яку вже давно величають університетською «овальною залою», щедро розсипані роз-даткові інформаційно-просвітницькі матеріали. На кожному з них упізнаємо вже знайому символіку Товариства Червоного Хреста України, про історію, принципиа за хештеговими «гратками» - короткий девіз: #вивчай МГП. Себто – Міжнародне гуманітарне право.
За словами завідувачки кафедри публічного управління та адміністрування доктора економічних наук, професора Лариси Олександрівни Потравки актуальність цієї тематики - абсолютно співзвучна із філософією введення нових дисциплін у програмово-засадничу систему навчання студентів нашого університету.
- Зокрема, з нинішнього року є можливість протягом 1 року та 10 місяців отримати диплом молодшого бакалавра за спеціальністю «Право». Вкрай важлива ще одна деталь: цю освіту можна отримати, навчаючись паралельно за іншими спеціальностями, - наголосила Лариса Олександрівна.
Відтак цілком логічною стала лекція-тренінг «Міжнародне гуманітарне право» для наших студентів, які невдовзі професійно долучаться до нової генерації вітчизняних управлінців. І знову «першу» скрипку в розкритті нюансів історії, нового народження та практики держав щодо звичаєвого гуманітарного права знову вдало грала талановитий лектор-просвітитель, знавець міжнародного гуманітарного права, волонтер Червоного Христа України – Христина Боровкова. Зокрема, цитуючи фундаментальні знання і духовні заповіді в історичному аспекті, вона переконливо довела: з давніх часів людство шукало відповіді на доленосні питання світового масштабу. Зокрема, чому й досі у різних куточках нашої планети затіваються війни? Які особи та об’єкти перебувають під особливим захистом, хто бере участь у наданні гуманітарної допомоги та у миротворчих операціях тощо.
Як і минулого разу, наші викладачі і студенти активно долучалися до обговорення із такої одвічно актуальної тематики – війна, невинні жертви, людські долі, права людини. Христина Боровкова подетально пояснювала особливості договірного і звичаєвого регулювання ведення збройних конфліктів з точки зору правових аспектів, норм МГП, принципів розрізнення між цивільними особами та комбатантами, між цивільними об’єктами та військовими цілями. Вкрай корисною була й така інформація: які особи та об’єкти перебувають під особливим захистом, хто бере участь у наданні гуманітарної допомоги, хто має право на миротворчу місію, а чи припустимі такі методи війни як віроломство, пограбування, тортури, дезінформація, як забезпечити права людини в умовах війни.
Фінальні «сцени» нашого правознавчого серіалу за участю Христини Боровкової доповнили фрагменти з відомого американського телефільму «Гра престолів». Викладачі та студенти зацікавлено долучилися до обговорення його кульмінаційних моментів, додаючи ілюстративної інформації із сучасної літератури, кінематографії з цієї актуальної і водночас унікальної тематики: війна, мир, людство... І зважаючи на нинішні світові реалії, ця тематика ще довго буде актуальною.
Ольга Карташова, доцент кафедри публічного управління та адміністрування економічного факультету ХДАУ