Дорога людяності
Червоний Хрест, Червоний Півмісяць на білосніжному тлі… Жодних сумнівів: це найупізнаваніші емблеми у світових масштабах. І доведено це не сьогодні, а ще понад півтора століття тому.
Історія створення цього своєрідного всесвіту гуманізму та милосердя сягає у 1859 рік, коли швейцарський бізнесмен Анрі Дюнан, подорожуючи Італією, став свідком жахливих наслідків битви при Сольферіно. Враження про побачені трагедії та дві нагальні пропозиції про необхідність вдосконалення допомоги людям, які зазнали лихоліття від війни, він передав у книзі «Спогади про Сольферіно».
А ще - саме йому, Анрі Дюнану, належить провідна думка істинного милосердя: як важливо навіть посеред жорстокості прокладати дорогу людяності. Не показну, а системну. Не від випадку до випадку – щоденно. Зокрема, саме його дві пропозиції стали фундаментальною основою засадничих істин діяльності товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця щодо практичної допомоги людям, які постраждали від війни. Передовсім створити у мирний час у кожній країні групи добровольців, готових надати допомогу постраждалим на війні. А ще – закликати країни до домовленості щодо захисту медпрацівників та поранених на полі бою.
Про всі ці та багато інших аспектів щодо доленосних історичних фактів у становленні, діяльності і нинішньому розвитку Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця йшлося на лекції-тренінгу «Введення у міжнародне гуманітарне право» для нової генерації управлінців. «Першу» скрипку в цій доленосній тематиці вдало грала талановитий доповідач – знавець міжнародного гуманітарного права, волонтер Червоного Христа України Христина Боровкова. Її активно підтримували викладачі та студенти кафедри «Публічне управління та адміністрування» економічного факультету ХДАУ.
Це був абсолютно синхронізований дует співрозмовників - людей налаштованих на відверті діалоги про одвічні болючі теми людства: збройні конфлікти, голод, необхідність поширення знань про міжнародне гуманітарне право, принципи гуманності в повсякденному житті, розвитку суспільної свідомості та громадянської відповідальності. Христина Боровкова ілюструвала переконливий історичний фактаж, доповнювала вражаючим відеорядом, статистикою щодо жертв минулих воєн. Зацікавлено долучилися до діалогів про практичну допомогу цієї міжнародної організації під час обговорення нинішніх воєнних конфліктів, створення приватних військових угрупувань, армій та терористичних організацій, захист і підтримка полонених - не тільки військових, але й цивільних моряків. Активно долучалися наші викладачі та студенти й до обговорення щодо створення національних товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, розробки Женевських конвенцій, діяльності міжнародних трибуналів і судів, Римського статуту, історичної значущості емблем цих шановних міжнародних організацій тощо.
- Світ і нині живе в паралельній реальності до миру. Тож Червоний Хрест фактично – найнадійніша об’єднавча міжнародна організація, яка рятує людські життя, дотримуючись принципів міжнародного гуманітарного права, милосердя та гуманізму. І ми маємо глибинно вивчати не тільки теорію, але й стиль системної роботи цієї шанованої у всьому світі неурядової організації. Ця дорога людяності - кінця-краю не має… – підсумувала наші ділові і водночас такі милосердно-небайдужі діалоги завідувачка кафедри «Публічне управління та адміністрування», професор, доктор економічних наук Лариса Олександрівна Потравка.
Автор: Ольга Карташова, доцент кафедри «Публічне управління та адміністрування» економічного факультету ХДАУ (11.02.2020)