ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Ознайомлення з технологією вирощування та доглядом посадкового матеріалу нішевих культур в "ДП Дослідному господарстві "Новокаховське"

31 жовтня 2017 року в рамках реалізації Українського проекту бізнес – розвитку плодоовочівництва (UHВDP) під керівництвом д.с.-г.н., професора Аверчева О.В., за участю Інституту підвищення кваліфікації та перепідготовки та асистента кафедри «Науки про Землю» Музики Н.М. проведено виїзне заняття, яким було передбачено екскурсіюв "ДП Дослідне господарство "Новокаховське" с. Плодове, м. Нова Каховка Херсонської області та ПП «Демченко» с. Любимівка м. Нова Каховка Херсонської області. 

В "ДП Дослідне господарство "Новокаховське" студенти ознайомились з різноманіттям плодових, декоративних, лікарських та ароматичних культур, які поширені в степовій зоні півдня України.

Учасники виїзного заняття

 

Дегустація хурми

 

 

Екскурсія на другому підприємстві відбулась в ПП «Демченко», де сам господар розповів про унікальну рослину, яку він вирощую – шафран.

Шафранові крокуси ростуть на українських ґрунтах і не вимагають добрив. Вони не бояться посухи, можуть обходитися без поливу. В Україні не має хвороб і шкідників, які його зіпсують. Квіти ростуть на одному місці до восьми років, кожен сезон урожай збільшується.

«Найкраще садити шафранові цибулинки в перші дні вересня. Можна це робити в липні серпні. Їх саджають на відстані 15 см в ряду і між рядами. Ямка повинна бути глибиною від 12 до 15 сантиметрів.

Квіти з'являються в жовтні або листопаді. Сходять, коли температура землі опускається до 30 градусів тепла.

Квітнуть 10 - 15 днів. За цей час зриваються бутони. В цьому єдиний мінус спецію вона збирається тільки вручну. Але двоє людей можуть спокійно обробляти площу в 20 сотих гектара. Найцінніше в бутонах - червоні рильця. Їх потрібно акуратно відокремити і висушити. це і є спеція, вона не псується до десяти років. Також можна продавати самі цибулинки, які розростаються, - розповів Олег Демченко».

 

 

Студенти та викладачі ДВНЗ «ХДАУ» вдячні Українському проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) та організаторам виїзних занять за можливість відвідувати господарства, які застосовують новітні технології.

 

Автор: начальник відділу перепідготовки ІПКП ДВНЗ «ХДАУ» Барсук Ю. В.