Фахова підготовка магістрів-екологів
Інженером підприємства була проведена екскурсія на виробництві по виготовленню пива, продемонстрована сучасна екологічно виважена технологія випуску продукції. На підприємстві приділяється велика увага екологізації сучасних технологій, сутність яких полягає у впровадженні заходів щодо запобігання негативного впливу виробничих процесів на природне середовище.
Екологізація виробництв досягається шляхом розроблення сучасних технологій з мінімумом шкідливих речовин на вихідних ланках, тобто перехід на безвідходні або маловідходні технології. Останнім часом в усьому світі започатковують найрізноманітніші напрямки екологічних досліджень, щоб забезпечити фахівців необхідною екологічною інформацією з усіх сфер людської діяльності.
Інженером очисних споруд Миколаївського відділення ПАТ САН ІнБев Україна для групи студентів-екологів була проведена екскурсія за темою ”Методи очистки стічних вод на підприємствах харчової промисловості”. Студенти отримали спеціалізовану інформацію щодо технологічного процесу виконання механічної та біологічної очистки стічних вод підприємства.
На очисних спорудах студентам була продемонстрована система отримування біогазу з відходів виробництва, що дає можливість автономного опалення заводу. Фахівець очисних споруд відмітив нагальну потребу у фахівцях – інженерів-екологів, що синтезують високий професіоналізм інженера-розробника технічних засобів з досвідом і знаннями еколога.
Програма подібних практичних занять є одним із засобів поглиблення рівня знань студентів при вивченні професійно-орієнтованих дисциплін спеціальності ”Екологія та охорона навколишнього середовища”.
Зміст програми має соціально-екологічне наповнення, що відповідає загальним вимогам сучасної екологічної освіти. Формування екологічного мислення в наш час набуло статусу наукової основи раціонального природокористування й охорони навколишнього середовища, а тому й чинника сталого (збалансованого) розвитку держави. Ідеологія сталого розвитку на перший план висуває пізнання загальних закономірностей природи та природничо-наукової картини світу, цілісність природи, знання про довкілля людини, його компоненти та взаємозв’язки між ними.
Курс лекцій та практичних занять з дисципліни “Інженерна екологія“ покликаний поглибити знання студентів щодо формування оптимальних екологічних рішень під час планування й здійснення природокористування, розв’язання регіональних і локальних проблем забруднення довкілля. Майбутні екологи повинні навчитися запобігати або вирішувати виникаючі протиріччя між людиною та природою, між виробництвом та природними екологічними системами, які неминучі.Мова може йти лише про різну глибину цих протиріч та про різні можливості їх вирішення.
Головним завданнямтакої форми занять є формування у студентів здатності аналізувати взаємодію промислового виробництва з навколишнім природним середовищем і забезпечити раціональне функціонування природно-промислових систем різного рангу. Інженерна екологія прикладна дисципліна, яка формує у студентів вміння впроваджувати систему науково обґрунтованих інженерно-технічних заходів, направлених на збереження якості довкілля в умовах зростання промислового виробництва.
Адміністрація Херсонського державного аграрного університету дякує директору Миколаївського відділення ПАТ САН ІнБев Україна Марковському В.П. за можливість отримати наочну інформацію та допомогу в фаховій підготовці студентів за спеціальністю “Екологія та охорона навколишнього середовища”, а саме в роботі в рамках співпраці з колективом Миколаївського заводу по виготовленню пива. Хочемо відмітити, що допомога фахівців виробничого підрозділу необхідна і корисна. Висловлюємо подяку за розуміння та громадську позицію в справі підготовки спеціалістів та набуття студентами практичних навичок на виробництві.
Координатор співпраці та виконавець: доцент кафедри екології та сталого розвитку, к. геогр. н. Шахман І.О.