ОБЕРІТЬ ПОТРІБНУ МОВУ

Ukrainian English French German Turkish

Документальне кіно та його роль у формуванні візії сучасної України: творча зустріч із режисером фільму «Нескорений Херсон» Устином Данчуком

9 лютого за ініціативою кафедри публічного управління, права та гуманітарних наук відбулася зустріч здобувачів і викладачів ХДАЕУ з журналістом, викладачем Першої Херсонської Кіношколи, режисером фільму «Нескорений Херсон» Устином Данчуком. Захід розпочала Людмила Сімонцева, яка представила вельмишановного гостя й риторичними запитаннями налаштувала учасників зустрічі на розмову про історію українського документального кіно та його вплив на реальне життя.

Устин Данчук розповів про знакові події свого творчого життя, зокрема про те, що почав займатися кіно в 2007 році, а вже в 2015 заснував першу в Херсоні Кіношколу, яка проіснувала до початку війни. Гість заходу схарактеризував загальні тенденції українського документального кіно в Україні, підйоми і спади цієї галузі за часів радянської влади, яка всіляко перешкоджала спробам успішного розвитку цієї галузі. Устин Данчук підкреслив, що початок відродження сучасного українського кіно припадає на 2012 рік, який ознаменував зародження багатьох сподівань та амбітних задумів, реалізацію яких війна поставила на паузу. Гість наголосив на тому, що документальне кіно – надзвичайно дієвий спосіб боротися з пропагандою і показати світу, що насправді відбувається в нашій державі.

Роблячи екскурс в історію, гість згадав режисера-експерименталіста Дзигу Вертова, який працював в радянські часи, та його фільм «Одинадцять», у якому йшлося про спорудження Каховської ГЕС. Також Устин Данчук згадав про нашого земляка Романа Бондарчука – режисера документальних фільмів «Вулкан», «Діксіелнд», «Українські шерифи» й директора єдиного в Україні фестивалю про права людини DocuDays, акцентувавши особливу естетичну специфіку його фільмів, яка полягає у використанні технік ігрового кіно.

Гість підкреслив особливе значення фільму «20 днів в Маріуполі», який цьогоріч номінували на Оскар. Ця потужна робота вже отримала багато важливих нагород в галузі кінематографа й уваги з боку глядачів та кінокритиків. Устин Данчук вважає, що фільм «20 днів в Маріуполі», який є свідченням військових злочинів росіян, належить до тих, які мають побачити всі. Він детально розповів про спільну з медіаплатформою «Вгору» стрічку «Нескорений Херсон», в якому йдеться про незламність, героїзм і оптимізм місцевих жителів, а також про роботу журналістів в окупованому Херсоні. Фільм транслюватимуть на телебаченні після того, як його вже показали в багатьох кінотеатрах України і в окремих зарубіжних країнах. На думку гостя, ця стрічка є спробою показати, що таке окупація тим, хто не мав подібного досвіду.

Надзвичайно цікава й пізнавальна розповідь гостя про історію українського документального кіно була проілюстрована трейлерами з фільмів. Крім того, Устин Данчук назвав п’ятірку світових документальних шедеврів, які варто подивитися всім, хто цікавиться цим жанром. На завершення зустрічі гість відповів на питання здобувачів і викладачів, а також отримав запрошення ще раз завітати до ХДАЕУ.

Учасники заходу були в захваті від почутого й побаченого та виявили бажання продовжити знайомство із сучасним українським документальним кіно. Дуже сподіваємося, що невдовзі Устин Данчук зможе запропонувати нашим здобувачам нові цікавинки своєї творчої роботи!

Автор: кафедра публічного управління, права та гуманітарних наук